Czytając tego bloga dowiesz się trochę o historii komputeryzacji. Jaki liczono pięć tysięcy lat temu,
kiedy wynaleziono pierwszy kalkulator, kto sprawił, że możesz teraz czytać te informacje i wiele,
wiele więcej. Życzę miłej lektury i mam nadzieję, że mój blog Ci się spodoba :)

PIERWSZE STULECIA NASZEJ ERY

   PAŁECZKI  NAPIERA
John Napier żył w latach 1550-1617, był yo szkocki matematyk, odkrywca logarytmów. Wymyślił pałeczki Napiera (1617r.) - urządzenie pomagające w liczeniu. Na przykład zamiast żmudnego mnożenia wystarczyło obliczyć serię dodawań. Urządzenie to składało się z długich pałeczek o kwadratowym przekroju, na których widniała zmodyfikowana tabliczka mnożenia. Umożliwiało ono również dzielenie dużych liczb całkowitych przez cyfry (od 1 do 9) oraz obliczanie pierwiastka kwadratowego i sześciennego.



   PIERWSZY KALKULATOR
Niemiec, Wilhelm Schickard, był matematykiem, konstruktorem, pastorem i profesorem uniwersyteckim. Na polecenie Jana Keplera, w 1623 roku, skonstruował pierwszy kalkulator mechaniczny. Ta drewniana maszyna wykonywała dodawanie, odejmowanie, mnożenie oraz dzielenie dzięki kołom zębatym. Niestety spłonęła w 1624 roku, podczas wojny trzydziestoletniej. Dopiero w roku 1960, na podstawie ocalałych zapisków i szkiców Schickarda została, ona zrekonstruowana przez barona Bruno von Freytag-Loringhoffa.




   SUWAK LOGARYTMICZNY
W roku 1632 William Oughtred skonstruował suwak logarytmiczny. Działa on na zasadzie dodawania logarytmów poprzez dodawanie różnej długości odcinków zaznaczonych na skali. Umożliwia mnnożenie, dzielenie, potęgowanie, pierwiastkowanie, logarytmowanie itp. Są różne rodzaje tych suwaków, dzięki którym można róznież obliczać powierzchnię koła, ciężar i wytrzymałość prętów.



   BLAISE PASCAL
Blaise Pascal był francuskim matematykiem, fizykiem i filozofem. Żył w latach 1623-1662. Już w bardzo młodym wieku pokazał, że jest ogromnie uzdolniony. Wymyślił na przykład trójkąt Pascala, który jest schematem do wyznaczania  współczynników dwumiennych. Wraz z innym matematykiem, Pierre de Fernatem, opracował teorię prawdopodobieństwa. Gdy miał 22 lata, by ułatwić ojcu liczenie (był podatnikiem), skonstruował maszynę liczącą. Tzw Pascalina mogła dodawać i odejmować.