Czytając tego bloga dowiesz się trochę o historii komputeryzacji. Jaki liczono pięć tysięcy lat temu,
kiedy wynaleziono pierwszy kalkulator, kto sprawił, że możesz teraz czytać te informacje i wiele,
wiele więcej. Życzę miłej lektury i mam nadzieję, że mój blog Ci się spodoba :)

XXI WIEK

   GOOGLE
Amerykańska firma z branży internetowej założona przez Amerykanina Larry'ego Page'a oraz Rosjanina Siergieja Brina. Jej głównym i najbardziej znanym produktem jest wyszukiwarka Google, jak również GoogleMaps, Google Earth, Google Chrome oraz Picassa. Nazwa firmy pochodzi od źle zapisanego słowa "googol" - słowo to oznacza liczbę 10 podniesioną do setnej potęgi (jedynka i sto zer). Misja, jaką wyznaczyli sobie twórcy Google, było skatalogowanie wszystkich informacji na świecie i umożliwienie do nich dostępu.


   WINDOWS XP
Produkt firmy Microsoft - jest to system operacyjny Windows (nazwa robocza - Whistler). Posiada wiele nowych funkcji, jakich nie miały poprzednie wersje. Są to na przykład: grupowanie programów na pasku zadań, możliwość nagrywania płyt CD, monitorowanie stanu baterii laptopa i ewentualna jego hibernacja i wiele innych. Jest również wyposażony w przeglądarkę Internet Explorer oraz Windows Media Player (odtwarzacz multimedialny).



   NAŁOGI
Ogromny dostęp komputerów i gier komputerowych sprawił również coraz bardziej rozszerzający się problem z nałogami komputerowymi. Głównie osądza się za to młodzież, lecz teraz również zdarzają się przypadki, kiedy to dorośli uzależniają się od komputerów. Gry komputerowe, przez które wpada się w nałóg to zazwyczaj różne strzelaniny, bądź gry, za które trzeba płacić co pewien okres czasu. Ludzie uzależnieni odcinają się coraz bardziej od świata, tracą znajomych lub nawet przyjaciół. Ważne są dla nich tylko wyniki w grze, przejście na kolejny poziom. Uważa się, że jest to jedna z najgroźniejszych choró XXI wieku.

XX WIEK

  ALAN TURING
Alan Mathison Turing żył w latach 1912-1954. Był angielskim matematykiem i kryptologiem. Skonstruował Maszynę Turinga oraz Test Turinga. Maszyna Turinga to maszyna licząca, która służyła do wykonywania algorytmów. Składała się z taśmy o nieskończonej długości podzielonej na pola. Test polega na sprawdzeniu czy komputer może myśleć. Trwa to pięc minut, w których sędzia (człowiek) zadaje pytania maszynie, jednak sędzie nie wie czy rozmawia z człowiekiem czy komputerem. Turing twierdził, że już w roku 2000 duża ilość komputerów będzie mogła przejść test, czyli będzie potrafiła oszukać sędziów. Na podstawie jego prac skonstruowana została seria maszyn liczących Colossus. Do ich budowy w 1943 roku przyczynili się Max Newman oraz Tommy Flowers. Wykorzystywano je do rozpracowania sposobu działania niemieckiej Maszyny Lorenza o raz łamania jej szyfrów.



   ABC
ABC (ang. Atanasoff-Berry Computer) jest to komputer skonstruowany przez Amerykanów Johna Vincenta Atanasoffa oraz Clofforda Berry'ego w latach 1937-1942. Działał według arytmetyki dwójkowej, posiadał właściwości przetwarzania równoległego i oddzielne funkcjonalnie moduły jednostki arytmetycznej i pamięci. ABC używano do rozwiązywania równań algebraicznych liniowych. Był wielkości dużego biurka, pracował wolno i wymagał nadzoru. Posiadał 270 lamp elektronowych  oraz zastosowano w nim system binarny. W 1973 roku prawnie został nazwany pierwszym komputerem elektronicznym, po rozprawie sądowej. Wcześniej miano należało do ENIACa, którego wynalazcy oparli się na konstrukcji ABC. Atanasoff dostał od prezydenta G. Busha medal "National Medal of Technology" za swoje dzieło.



   ENIAC
W latach 1943-1945 Amerykanie John Presper Eckert oraz John William Mauchly skonstruowali komputer o nazwie ENIAC (ang. Electronic Numerical Integrator And Computer). Ważył ponad 27 ton, zajmował 140 metrów kwadratowych i posiadał 18 tysięcy lamp elektronowych. Najpierw był programowany za pomocą wtyków kablowych, potem kart perforowanych. Nie miał pamięci operacyjnej. Używano go do obliczeń związanych z balistyką, wytwarzaniem broni jądrowej, prognozowaniem pogody, projektowaniem tuneli aerodynamicznych, badaniem promieniowania kosmicznego itd. Dodawał 5000 liczb na sekundę oraz dzielił nawet do 360 liczb na sekundę. Liczby były zapamiętywane w systemie dziesiętnym, a nie tak jak dziś w binarnym. Przez długi okres czasu miał miano pierwszego komputera.



   KONRAD ZUSE
W latach 1910-1995 żył Konrad Zuse, niemiecki inżynier, informatyk, konstruktor. W latach 1939-1958 zbudował maszyny liczące: elektromechaniczne i elektryczne, m.in. Z1, Z2, Z3... Na początku te maszyny miał w nazwie zamiast Z - V od niemieckiego słowa Versuchs modell (model eksperymentalny). Ich oryginały zostały zniszczone podczas wojny. Z5 posłużyło firmie Leitz do optycznych obliczeń. Maszyna Z64 była ploterem - urządzeniem służącym do nanoczenia obrazów, wycinania wzorów i grawerowania na dużych powierzchniach. Konrad Zuse w 1949 roku założył firmę Zuse KG, która skonstruowała parę maszyn. W 1969 roku stała się częścią koncernu Siemens AG. Konrad Zuse został wyróżniony wieloma nagrodami, m.in. osiem doktoratów, dwa tytuły honorowego profesora, German Diesel Medal, Austrian Exner Medal.



   MICROSOFT
Jest to jedna z największych na świecie firm z branży technologii informacyjnej. Najbardziej znane produkty to Microsoft Windows oraz Microsoft Office. Firma została założona w 1975 roku przez Billa Gatesa oraz Paula Allena. Później dołączył do nich Steve Ballmer, który jest obecnie szefem Microsoftu. Przez długi okres czasu to Gates był jej prezesem.
Początkowo sprzedawano tylko interpretora języka BASIC (język programowania wysokiego poziomu). Pierwszym dużym sukcesem był DOS - przenośny system operacyjny do PC. W 1985 roku miała miejsce premiera Microsoft Windows 1.0. 4 lata później na rynek wprowadzono Microsoft Office (zawarty w nim m.in. Microsoft Word, Excel czy PowerPoint). W roku 1995 można już było kupić Internet Explorer 1, a firma założyła zestaw serwisów internetowych pod nazwą The Microsoft Network. Obecnie Microsoft ma na swoim koncie wiele produktów, które zawładnęły całym światem, np. Microsoft Windows Mobile (system operacyjny na palmtopy, smartphone'y), Microsoft Expresion Studio (narzędzia to tworzenia stron internetowych) czy Xbox360 (konsola gier). Firma w 2011 roku kupiła również komunikator internetowy Skype.



   APPLE INC.
Amerykańska firma zajmująca się projektowaniem i produkcją elektroniki użytkowej, oprogramowania oraz komputerów osobistych. Założyli ją w 1976 roku Steve Jobs (manager), Steve Wozniak (projektant; ma polskie pochodzenie) oraz Ronald Wayne, który po kilkunastu dniach odszedł z Apple. Pierwszym komputerem wyprodukowanym przez firmę był Apple I do samodzielnego złożenia. Następny, stworzony w 1983 roku, komputer to Lisa - jeden z pierwszych komputerów osobistych z myszką i GUI (graficznym interfejsem użytkownika). Apple ma bardzo dużo produktów na swoim koncie, jednak najbardziej rozpoznawalne są komputery osobiste: Apple I, II, III, Macintosh, Lisa; systemy operacyjne: Apple DOS, Mac OS; inne urządzenia: iPod (classic, nano, shuffle, mini, touch), iPhone, iPad; aplikacje: iTunes, Quick Time, Safari; sklepy/usługi: Apple Store, iTunes. W 2008, 09, 10 roku, według magazynu Fortune, Apple Inc. była najbardziej znaną firmą na świecie.


XIX WIEK

   CHARLES BABBAGE
Charles Babbage żył w latach 1791-1871, był angielskim matematykiem, astronomem, mechanikiem, autorem tablic logarytmicznych oraz konstruktorem mechanicznych maszyn liczących. W roku 1822 zaprojektował maszynę różnicową, która miała obliczać tablice logarytmów. W jego czasach nie było jednak możliwości na skonstruowanie tej maszyny. Dopiero w XX wieku rozwój technologii pozwolił na jej zbudowanie. Babbage od 1837 roku aż do swojej śmierci pracował nad maszyną analityczną, bardziej skomplikowaną niż jej poprzedniczka. Nie została nigdy ukończona przez brak środków finansowych. Stała się ona jednak inspiracją do konstruowania komputera w późniejszych czasach. Maszyna miała być napędzana silnikiem parowym, a dane wprowadzane za pomocą kart perforowanych.

   KARTY PERFOROWANE
Inaczej nazywana kartą dziurkowaną, karta perforowana została wynaleziona przez Josepha Jacquarda w 1805 roku. Zastosowała ją w krośnie, aby sterowała nićmi w czasie tkania, co pozwaloła tworzyc tkaniny z powtarzalnym wzorze. W 1890 roku, amerykański inżynier, Herman Hollerith użył karty perforowane z własnym formatem do powszechnego spisu ludności USA. Karty były wielkości dolara, na którym zaznaczano okrągłymi dziurkami twierdzące odpowiedzi na pytania.

PIERWSZE STULECIA NASZEJ ERY

   PAŁECZKI  NAPIERA
John Napier żył w latach 1550-1617, był yo szkocki matematyk, odkrywca logarytmów. Wymyślił pałeczki Napiera (1617r.) - urządzenie pomagające w liczeniu. Na przykład zamiast żmudnego mnożenia wystarczyło obliczyć serię dodawań. Urządzenie to składało się z długich pałeczek o kwadratowym przekroju, na których widniała zmodyfikowana tabliczka mnożenia. Umożliwiało ono również dzielenie dużych liczb całkowitych przez cyfry (od 1 do 9) oraz obliczanie pierwiastka kwadratowego i sześciennego.



   PIERWSZY KALKULATOR
Niemiec, Wilhelm Schickard, był matematykiem, konstruktorem, pastorem i profesorem uniwersyteckim. Na polecenie Jana Keplera, w 1623 roku, skonstruował pierwszy kalkulator mechaniczny. Ta drewniana maszyna wykonywała dodawanie, odejmowanie, mnożenie oraz dzielenie dzięki kołom zębatym. Niestety spłonęła w 1624 roku, podczas wojny trzydziestoletniej. Dopiero w roku 1960, na podstawie ocalałych zapisków i szkiców Schickarda została, ona zrekonstruowana przez barona Bruno von Freytag-Loringhoffa.




   SUWAK LOGARYTMICZNY
W roku 1632 William Oughtred skonstruował suwak logarytmiczny. Działa on na zasadzie dodawania logarytmów poprzez dodawanie różnej długości odcinków zaznaczonych na skali. Umożliwia mnnożenie, dzielenie, potęgowanie, pierwiastkowanie, logarytmowanie itp. Są różne rodzaje tych suwaków, dzięki którym można róznież obliczać powierzchnię koła, ciężar i wytrzymałość prętów.



   BLAISE PASCAL
Blaise Pascal był francuskim matematykiem, fizykiem i filozofem. Żył w latach 1623-1662. Już w bardzo młodym wieku pokazał, że jest ogromnie uzdolniony. Wymyślił na przykład trójkąt Pascala, który jest schematem do wyznaczania  współczynników dwumiennych. Wraz z innym matematykiem, Pierre de Fernatem, opracował teorię prawdopodobieństwa. Gdy miał 22 lata, by ułatwić ojcu liczenie (był podatnikiem), skonstruował maszynę liczącą. Tzw Pascalina mogła dodawać i odejmować.


PREHISTORIA

   PALEOLIT
Już w epoce paleolitu ludzie mieli potrzebę liczenia. Rysowali oni palcami lub patykami na piasku albo na ścianach jaskiń malowali na przykład liczbę upolowanych zwierząt.



   ABAKUS
Pierwsza "maszyna" licząca powstała około roku 3000p.n.e. między Mezopotamią a Indiami (odkrycie przypisuje się Sumerom). To urządzenie działało podobnie jak nasze dzisiejsze liczydło. Była to tabliczka zrobiona z gliny, która miała wyżłobione rowki (kolumny), gdzie umieszczano kamienie. Pierwsza kolumna oznaczała liczbę jednostek, druga dziesiątek, trzecia setek.. itd. Można było na niej dodawać, odejmować oraz mnożyć. Nosi ona nazwę "abakus".



   SUANPAN
Mniej więcej w roku 2600p.n.e. tabliczkę opisaną powyżej udoskonalili Chińczycy. Wykonali ją z drewna oraz dodali patyczki, na których przekładano drewniane kuleczki. Była ona podzielona na dwie części: jedna z dwoma kulkami i druga z pięcioma. Można było na niej dodawać, odejmować, mnożyć, dzielić i pierwiastkować. Nazywano ją "suanpan".